Avokado Nasıl Tüketilmeli?

Amerikan armudu olarak da bilinen avokado tüketimi, geçen yıldan bu yana Amerika ve Avrupa’da kişi başına tüketimi ikiye katladı. Ülkemizde son yıllarda avokado tüketiminin artması nedeniyle avokadoya yeşil bir mucize ya da yeşil güç diyebiliriz. Avokado kabuğuna bastırdığınızda, doku olarak yumuşak ama biraz sert olmalıdır. Tek başına tüketilebileceği gibi farklı tariflere avokado eklenerek de tüketilebilir. Düzenli tüketildiğinde birçok faydası bulunan avokado, olgun tüketilmelidir. Aksi takdirde, keskin ve acı bir tada sahiptir. Ancak ağaçtan koparılan avokadoyu evde birkaç gün bekleterek olgunlaştırabilirsiniz.avokado nasıl yenilir, avokado tüketimi, avokado nasıl tüketilir

Avokado, salatalık, zeytin, domates ve biber gibi sebze olarak kabul edilen bir meyvedir. Avokado çiğ, guacamole ve puding olarak yenebilir. Eğer çiğ yiyecekseniz avokadoyu tatlandırmak için biraz tuz ve karabiber ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, sağlıklı yağ oranı yüksek avokadoları kahvaltıda ekmeğin üzerine tereyağı gibi sürerek kullanabilirsiniz.

Avokadonun besin değeri ve kalori içeriği nedir?

s su olan avokado;  yağ, %8.5 karbonhidrat ve %2 protein içeren bir yapıya sahiptir. 100 gram avokadoda yaklaşık 160 kalori vardır. Ayrıca günlük tükettiğiniz 100 gram avokado, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu çeşitli vitamin ve mineralleri size sağlayacaktır.

100 gram avokado; & K vitamini,   folat,  C vitamini,  potasyum,  B5 vitamini,  B6 vitamini ve  E vitamini içerir. Orta boy bir avokado yaklaşık 136 gram ağırlığındadır. Bu besin değeri bütün bir avokadodan daha azdır.

Vitaminler ve Mineraller: Besleyici avokado ayrıca birçok vitamin ve mineral içerir. C vitamini, B6 vitamini, E vitamini, K1 vitamini, B9 vitamini, potasyum ve bakır gibi birçok sağlık yararı içerir.

Lif: Lif oranı yüksek olan avokado, sindirim sistemine yardımcı besinler arasındadır. Ayrıca, yoğun lif içerdiği ve uzun süre tok kalmanızı sağladığı için diyet yapanlar ve kilo kontrol edenler için harika bir alternatiftir. 100 gram avokado 7 gram lif içerir.

Sağlıklı Yağlar: Mono yağ asitleri ile bilinen avokado, sağlıklı yağlar açısından zengindir. Zeytinyağının ana bileşeni olarak bilinen oleik asit içeriği de avokadoda yüksektir. Omega-3, Omega-6 ve yağ asitleri açısından zengin avokado; Enfeksiyonlara, iltihaplanmaya, şeker hastalığına ve kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Karbonhidratlar: Düşük şekerli avokado, diğer meyvelere göre oldukça sağlıklı bir yapıya sahiptir. 1 orta boy avokado ortalama 1 gram şeker içerir. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında bu rakam oldukça düşüktür. 100 gram avokadodaki sindirilebilir karbonhidrat oranı yaklaşık 1.8 gramdır.

Avokadoyu nasıl yiyebilirsin?

Avokado smoothie’leri pürüzsüz ve doğal dokusuyla çok iyi gittiği için yapılabilir.

Avokado pudingi, şeker isteğini önlemek için pişirilebilir.

Salatalarda dilimlenebilir veya limon suyu ile karıştırılarak sos olarak kullanılabilir.

Yağ yerine limon, tuz veya diğer baharatlarla karıştırılarak kahvaltılarınızda kullanılabilir.

Omlet veya mevsim meyveleri ile karıştırılarak yenebilir,

Kepekli ekmeğin üzerine sürerek sağlıklı tost yapabilirsiniz,

Avrupa ülkelerinde çikolata ile karışım halinde kullanılabilir,

Kek ve kurabiyelerinize lezzet katabilirsiniz.

Yemeğinize az miktarda ekleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir