Araştırmalar Kadınların Bir Köpeğin Yanında Daha İyi Uyuduğunu Gösteriyor

Hızlı bir anket: Bir köpeğin veya başka bir insanın yanında uyumayı mı tercih edersiniz? Pek çok kişinin sizin gibi “elbette köpek” dediğine eminiz, yani yalnız değilsiniz. Ve eğer bir kadınsanız, bu bilimsel olarak da doğru bir cevap. Yanlış duymadınız, kadınlar köpeklerle daha iyi uyuyor, en azından bilim öyle söylüyor.

New York, Buffalo’daki Canisius College’daki araştırmacılar Journal of the International Society for Anthrozoology’de yayınlanan yeni bir çalışmada, köpek sahibi kadınların tüylü dostlarının yanında uyuduklarında sadece daha mutlu hissetmediklerini, aynı zamanda bu şekilde daha iyi uyuduklarını buldular. Çalışmadaki kadınlar, tek başlarına ya da diğer köpek olmayan varlıklarla karşılaştırıldığında köpekleriyle uyurken daha sağlıklı uyuduklarını, güvenlik ve rahatlık hissi yaşadıklarını bildirdi.köpekler ve kadınlar, köpeklerin uykuya yardımı, köpekler uyumaya yardımcı oluyor mu

Öte yandan, üzücü haber şu ki, sonuçlar gözlemlenen uyku araştırmalarına değil, kendi kendine bildirilen verilere dayanıyor. (Yine de böyle bir çalışma yapılsa bilim için fedakarlık yapıp araştırmacıların önünde köpekçiği ile birlikte uyuyacak pek çok gönüllü kadın çıkacağından eminiz).

Çalışma için, ABD’de yaşayan 962 kadınla uyku alışkanlıkları hakkında görüşüldü ve bunların yüzde 55’i yatağını en az 1 köpekle paylaştığını, yüzde 31 ise yatağını en az bir kediyle paylaştığını söyledi (yüzde 57 oranında katılımcı ise yataklarını evcil bir hayvanın yanı sıra bir insan partnerle de paylaştıklarını belirtti).

Araştırmaya göre, köpekler en iyi uyku partnerleri. Köpeklerin gece yarısı sahiplerini uyandırmaları, kedilere veya diğer insanlara göre daha düşük bir olasılık. Kediler ve diğer insanlar, kadınların uykusunu eşit derecede bozarlar ve iyi bir gece uykusu almayı imkansız hale getirmenin yanı sıra, kadınlara köpeklerin verdiği rahatlık ve güven duygusunu vermezler. Bunun bilim tarafından onaylanması ve büyük bir dergide yayınlanmış olması güzel.

Köpeğinizle birlikte uyumanın faydaları da burada bitmiyor. Evcil hayvanlarıyla birlikte uyuyan köpek sahipleri, kedilerle uyuyan kişilere kıyasla daha erken yattığını ve uyandığını da bildiriyor. Bu, kedilerin tembel ve tembellik anlamında etraflarındaki herkes üzerinde kötü bir etkiye sahip olduğunun kanıtı gibi görünüyor. En azından gündüz uykusunu sevdikleri ve gece geç vakitte evin içinde koşturdukları pek çok kedi sahibi tarafından iyi biliniyor.

Ayrıca, bilirsiniz, köpek sahibi olmak, kedi sahibi olmaktan daha büyük bir sorumluluktur. Kedinizin tuvaletini yapmaya ihtiyacı varsa ve hala uyuyorsanız, kum kutusuna doğru yürüyecek ve kendi kendine işini yapacak. Köpeğiniz ise sabah 6’da tuvalete gitmesi gerektiğini anlarsa, yüzünüz yalanarak uyandırılacak ve kapıya doğru yönlendirileceksiniz.

Araştırmacılar, “Köpek sahipliği ve bununla ilişkili sorumluluklar, bireylerin daha katı bir rutine bağlı kalmasına neden olabilir. Tutarlı bir uyku programına uymak köpek sahipleri için faydalı olabilir.” diyor.

Etrafta köpek varken daha iyi uyumak sadece kadınlara özgü bir şey değildir. Arizona’daki Mayo Clinic’ten araştırmacılar tarafından geçen yıl yayınlanan bir araştırma, genel olarak insanların (çalışma 40 erkek ve kadını içeriyordu) yatak odasında bir köpekle daha iyi uyuduğunu buldu. Öte yandan, Mayo Clinic’in çalışması, köpeğinizin yatakta uyumasına izin vermenin (yatak odanızdaki başka bir yerin aksine) uyku döngünüzü gerçekten bozabileceğini buldu. Bu karışık sonuçlar, daha fazla köpek / insan birlikte uyku araştırmasına ihtiyaç duyulduğunun kanıtı, değil mi?

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir