Ahşap Boyama Nasıl Yapılır? Hangi Boyalar Kullanılmalıdır?

Herkesin evinde eskiyen, kullanılmayan ya da artık değişiklik isteyen mobilyalar vardır. Bu mobilyaları boyayarak onlara yeni, modern ve daha canlı bir görünüm kazandırmak mümkündür. Üstelik bunu yapmak oldukça keyifli ve bir o kadar da rahatlatıcı olacaktır. Peki mobilya, ahşap boyama nasıl yapılır? Hangi boya kullanılmalıdır?ahşap boyama, ahşap boyama nasıl yapılır, ahşap boyama yapma

Ahşap boyama için öncelikle doğru bir boya seçimi yapmalısınız. Ahşap boyamalar için genellikle akrilik ve yağlı boyalar uygun olmaktadır. Yağlı boyalar sonradan yapılabilecek düzeltmeler için daha kullanışlıdır. Yani daha önceden pek boya tecrübeniz yoksa yağlı boya kullanmanız daha rahat ve kolay olacaktır. Eğer akrilik boya ile ahşap boyamayı düşünüyorsanız bu boyanın çok çabuk kuruyacağını unutmamalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Akrilik boya kullanımında boyayı daha kıvamlı ve akışkan bir hale getirmek istiyorsanız terebentin, tiner ya da su kullanabilirsiniz. Genellikle akrilik boyanın yağlı boyaya tercih edilmesinin asıl sebebi kokusuz ve hava alan bir yapısı olmasıdır.

Boya seçimine karar verdikten sonra boya yapacağınız zemini pürüzsüz bir hale getirmelisiniz. Pürüzlü bir yüzeyde boya ve çalışmalar yapmak hem zor olacak hem de güzel bir görünüm elde edilemeyecektir. Estetik bir görünüm için ahşap ya da mobilyanın yüzeyini zımpara yardımı ile pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Zımparalama işleminden sonra boya daha kusursuz görünecektir. Eğer çalışacak zemindeki pürüzler zımpara ile giderilemeyecek kadar kalınsa ahşap macunu kullanılabilir. Bir spatula aracılığıyla macunu dikkatle sürmeli ve kurumasını beklemelisiniz. Kuruduktan sonra pürüzlü yerleri kaldırmak daha kolay olacaktır.

Güzel bir ahşap boyama işlemi için bir diğer gereken şey ise astarlama işlemidir. Astarlama zorunlu bir uygulama olmasa da daha güzel bir görünüm için yapılmasında yarar vardır. Eğer koyu renkli bir ahşap boyası kullanıyorsanız astarınız gri tonlarında olmalıdır. Ancak ahşap boyası daha parlak ve açık tonlara sahipse beyaz bir astar kullanılmalıdır. Mobilya ya da ahşap iç mekânda kullanılacaksa lateks bazlı astarlar tercih edilmelidir. Sprey astarlar da daha rahat bir kullanım için tercih olabilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir