Ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Ağız bakımı herkes için oldukça önem teşkil etmektedir. Ancak önemli olan doğru ağız ve diş bakımını yapabilmektir. Doğru ürünleri kullanmak ve işlemleri doğru uygulamak kadar hangi işlemleri yapabileceğinizi de iyi bilmelisiniz. Ağız ve diş bakımı sadece diş fırçalamak değildir. Tamamlayıcı işlemler olmadığı sürece ağız temizliğiniz tamamlanmış olmaz.

Dişler nasıl fırçalanmalıdır?

İlk olarak doğru olarak bilinen bir yanlışı düzeltmemiz lazım. Dişleri fırçalamadan önce diş fırçanızı ıslatamayınız. Bu fırça sertliğini yumuşatacaktır. Mercimek büyüklüğünde diş macununu fırçanıza alınız. Fazla macun kullanmak daha temiz dişler olmasını sağlamayacaktır. Ayrıca florlu diş macunları diş yapınızı güçlendirir ve asitli içeceklerin verdikleri zararları önler. Ayrıca diş macunları içerisinde bulunan granüller dişlerin çizilmesine neden olur. Bu nedenle büyük granüllü diş macunları kullanılmamalıdır. Diş fırçası 45 derecelik bir açıyla tutularak diş etinden dişe doğru yuvarlak hareketlerle fırçalanmalıdır. Fırçalamaya ön dişlerden başlanmalıdır. Dişlerin ön ve arka yüzeyleri dikkatle fırçalanmalıdır. Fırçalama işlemi yatay olarak gerçekleştirilmemelidir. Elektrikli diş fırçaları diş temizliği için idealdir. Fırçayı fazla bastırmadan fırçalama işlemini gerçekleştirmeliyiz. Aşırı bastırma diş minesine zarar verebilir.ağız bakımı nasıl yapılmalı, diş bakımı nasıl yapılmalı, ağız ve diş bakımında önemli  noktalar

Diş ipi nasıl kullanılmalıdır?

Diş fırçası diş arasında kalan atıkları yeteri kadar temizleyemez. Bu nedenle diş arasında kalan atıkları temizlemek için diş ipi kullanılmalıdır. Diş arasında bulunan atıklar yavaş hareketlerle çıkarılmalıdır. Diş arasında ki atıklar çıkarılırken kürdan kullanılmamalıdır. Bu hem yanlış hem de dişlere zarar veren bir yöntemdir.

Gargara

Ağız içerisinde oluşan bakterilerin önlenmesi için kullanılan bu yöntem mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Günde bir veya iki kere uygulanmalıdır. İçerisinde kimyasallar bulunduğu için kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Karbonat ve tuz dişleri beyazlatmaz

Birçok kişi diş temizliğinde karbonat ve tuz gibi ürünlerde faydalanır ve bunun diş beyazlamasında yardımcı olduğunu düşünürler. Ancak bu ürünler büyük granüllü oldukları için diş yapısının zarar görmesine neden olurlar ve dişlerin çizilmesine yol açarlar. Diş beyazlatma işlemi doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Ancak işlemden sonra bir süre çay kahve ve sigara gibi dişlerinizin renginin sararmasına yol açacak maddeler kullanmayınız.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir