Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Ağız kokusu, birçoğumuzun korktuğu ve titiz olarak dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Ağız kokusu olanların sosyalleşme ve kendine güven derecesinin biraz düşük olduğunu düşünebiliriz. Bu duruma neden olan bir çok faktörün kişi tarafından takip edilmesi ve önlem alınması gerekir. Aksi durumda hem kendi hem de çevresel olarak olumsuz etkilenecektir. Bu yazımızı ağız kokusu problemine ayırdık. Ağız kokusu ile ilgili bilinmesi gerekli birkaç neden ve öneri ile sizleri bilgilendirmeye çalışacağızağız kokusu, ağız kokusunu geçirme, ağız kokusu neden olur

Ağız Kokusuna Neden Olan Faktörler Nelerdir ?

Diş ve diş eti ilgili problem: Ağız kokusunda baş sıraları alan, diş ve diş eti problemleridir. Ağız kokusu; dişlerdeki çürük, iltihap olabileceği gibi, diş etinde meydana gelen yaralar, hastalığa bağlı çekilmeler gibi nedenlerden dolayı da oluşabilmektedir.  Bu sorunun gidermek için dişlerimize ve diş etlerimize ilgili özeni göstermeliyiz. Ayrıca dişlerdeki bozuk durum, yiyecek artıklarının dişlerde birikmesi sonucu oluşabilecek kötü kokuya sebep teşkil eder.

Farklı hastalık nedenleri: Böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklar ağız kokusuna neden olabilir. Bu hastalıklar nefes yolu ile ağızda kötü kokuya neden olur.

Aç kalmak: Ağız kuruması, oruç tutmak ve diyet gibi nedenler ağız kokusuna neden olur. Vücutta; aç kaldığında sıvı eksikliğine bağlı olarak yağ ve proteinler çözülme yapar. Çözülen protein ve yağlar farklı etkenlerle birleşerek ağız kokusu meydana getirirler.  Açlık anında midede asit ile tam çözülmemiş besinlere mide sıvısı aşırı derecede salgılanır. Ardından bu salgı sonrası hızlı öğütme işlemi başlayacağından nefes yolu ile ağızda koku meydana getirebilmektedir.

Sigara içmek: Sigara herkesin de bildiği gibi sağlığımıza zarar ve ağız kokusuna da sebeptir. Sigara kullanmaktan vazgeçemiyorsak, farklı faktörler yardımı ile sigaranın ağzımızda bıraktığı kötü kokuyu giderme yoluna gitmeliyiz.

Özetlemek gerekirse; ağız kokusu toplumda bir çok bireyin karşılaştığı durumdur. Öncelikli olarak ağız kokusuna neden olan etkeni belirlemek ve ardından vakit kaybetmeden tedavi sürecine başlamak yerinde olacaktır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir