Adet Gecikmesine Yol Açan Nedenler

Bebek sahibi olmayı düşünen ve düşünmeyen her kadın adet gecikmesi yaşaması durumunda aklına direkt olarak hamilelik gelebilir. Fakat sadece hamilelik belirtisi bu gecikmeyi yaşatmaz, altında çok daha ciddi rahatsızlıklar da olabilir.  Öncelikle adet gecikmesi nedir kaç gün süresi vardır gibi soruların cevabının bilinmesi gerekmektedir. Her ay düzenli periyotlar halinde adet gören kadın o ay ortada hiçbir neden yokken adet görmemiş ise buna adet gecikmesi denir.  Gecikme en fazla yedi gün sürer, bu süreyi aşan durumlarda ancak gecikmeye neden olan durumlar değerlendirilmelidir. Dolan yedi gün sonunda kadın hala adet görünüyorsa eğer ortada  hamilelik de bulunmuyorsa bu durum adet düzensizlikleri adı altında değerlendirilmektedir.adet gecikmesi,adet gecikme nedenleri,adet gecikmesi sebepleri

 Adet gecikmesi  nedenleri:

1 Hamilelik: Evet bu gecikmenin ilk nedeni olarak hamilelik düşünülmektedir. Çünkü hamilelik; oluşan yumurtanın dışarı atılmasını engeller. Yumurta sperm ile buluşup döllenmeyi gerçekleştirmiştir ve bu yumurta rahim duvarına yapışarak bir bebek meydana gelecektir.

2-Menepoz: Menepoz demek kadın  her ay düzenli gördüğü adeti bir daha yaşamaması demektir. Yumurtlama işlemi gerçekleşmeyecek ve kadın daha çocuk sahibi olamayacaktır. Menepoz dönemine giren kadınlar artık adet görmez.Adet gecikmesi,Adet gecikme nedenleri,Adet gecikme

3 Hastalık: Geçirmiş olduğunuz bir hastalık, adetinizde gecikmelere sebep olabilir. Bu durum geçicidir ve siz iyileştikten sonra normale dönecektir.

4 Stres: Günlük hayatımızın en önemli sıkıntıları arasında olan stres de bazen hormonal dengeleri bozarak bu gecikmelere sebep olabilir. Bir uzmandan yardım alarak bu dengesizliği düzenleyebilirsiniz.

5 İlaç Kullanımı: Kullanılan bazı ilaçlar östrojen hormonu gibi önemli hormonların ya çok fazla yada az salgılanmasına neden olur. Böylece gelişmeyen yumurta çatlamaz ve dışarı atılamaz. Atılmaması nedeniyle o ay adet görülmez. İlaç kullanımı bittiğinde normal döngüye geri dönersiniz.

6-Aşırı şişmanlık veya zayıflık: Normalden fazla kilolu olmak, çeşitli hormonal bozukluklara yol açmaktadır bunun sonuncunda kişide adet düzensizlikleri meydana gelmektedir. Kişi zayıfladığı taktirde eski düzenine dönecektir. Aşırı kilolu olma dışında aşırı zayıfta bu dengesizliklere neden olmaktadır. Buna amenore hastalığı denilmektedir. Anmenore hastalığında vücutta yetersiz yağ oluşumu nedeniyle kadın ya hiç adet görmez yada çok düzensiz adet dönüşleri olur. Biraz kilo alındığında bu durum kendiliğinden düzene girecektir. Burada birçok adet gecikmesi nedenleri neler olabileceğini gördük. Sizlerde bu ve buna benzer bir gecikme yaşarsanız eğer; bir doktordan yardım almalısınzı.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir