Açlık Hissini Ortadan Kaldırma

Gün içinde kendinizi sık sık aç hissediyorsanız, kan şekerinizde bir dengesizlik yaşıyor olabilirsiniz. Kan şekeri seviyeleri vücudumuzun dengesini korumak için çok önemlidir. Kan şekeri seviyelerindeki sürekli yükselmeler ve düşmeler iştahın uyarılmasına ve vücuda ciddi zararlara neden olur. Yemek planınıza kan şekerini dengeleyen besinleri ekleyerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.  Açlığı kontrol etmenin bir başka yolu da açlık hormonu ghrelin hakkında bilgi edinmektir. Mide boşaldığında ghrelin hormonu salgılanmaya başlar. Bu sadece fiziksel değil psikolojik nedenlerle de bu hormonun salgılanmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda beslenmeden uykuya kadar birçok detaya dikkat etmeniz gerekiyor. Kan şekeri seviyenizi dengeleyebilecek ve midenizde uzun süre kalabilecek yiyecekleri seçmeye çalışmalısınız. Bir şeyler yeme dürtüsünden kurtulamıyorsanız, alanında uzman bir endokrinolog ve beslenme uzmanına danışmanızı öneririz.açlık hissini bastırma, açlık hissini giderme, açlık hissi nasıl ortadan kalkar

Sürekli açlığı gidermek için beslenme önerileri;

Tarçın… Tarçının içinde bulunan krom adı verilen bir mineral, insülin reseptörlerine bağlanır. Böylece kan şekeri seviyelerinin belirli bir seviyede tutulmasına yardımcı olur. Kan şekeriniz sık sık yükselip düşmediği için gereksiz açlık nöbetleri yaşamazsınız. Su içmek için bile yeterli olan tarçından sonra farkı hemen hissedeceksiniz.

Protein… Ücretsiz bir karbonhidrat diyeti olan protein, kan şekerini dengeler ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Tavuk, et, balık gibi hayvansal ürünleri tercih etmeniz hem protein açısından hem de sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Protein açısından zengin bir diyet kilo vermenize yardımcı olur ve ayrıca tok hissetmenizi sağlayarak fazladan kalori almanızı engeller.

Yulaf … Yulaf, yulaf ezmesi veya çeşitli yulaf kepeği yiyebilirsiniz. Dengeli karbonhidratlı bir besin olan yulaf, kan şekerini düşürmede etkilidir. Kan şekerini dengeli ve yavaş bir şekilde yükselten yulaf sayesinde ani açlık krizleri yaşamazsınız. Lif açısından da zengin olan yulafı ekleyerek uzun süre tok kalabilirsiniz.

Kefir… Sağlıklı beslenme denilince adını sıkça duyduğumuz kefir, içinde faydalı bakteriler barındırır. Bağırsaklar için son derece etkili olan kefir sayesinde kan şekeri seviyeleri de dengelenecektir. Bu nedenle iştahınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız kefir kullanmanızı öneririz. Bu hem faydalıdır hem de sizi açlıktan koruyacaktır.

Yeşil çay… Sayısız faydası bulunan yeşil çay, aynı zamanda açlığı gidermemize de yardımcı olur. Daha tok hissetmenizi sağlayan ve kolesistokinin hormonunun yükselmesine neden olan yeşil çay, penkreatik lipaz üzerine baskı yaptığı için yağ emilimini de azaltır.

Elma… Lif oranı yüksek olan elma, sindirim sistemi için de oldukça etkilidir. Aynı zamanda lif içeren yapısı sayesinde elma midede uzun süre kalarak hızlı açlığın önüne geçer. İçerdiği pektin sayesinde tok hissetmenizi sağlayan elma, birçok diyet listesinde de yer almaktadır.

Yoğurt… Kalsiyum içeren yoğurt, sağlığımız için oldukça faydalıdır ve düzenli olarak tüketilmelidir. Aynı zamanda yoğurt kan şekerini dengeler ve ani açlık nöbetlerini önler.

Yeşiller… Hacim olarak midede yer kaplayan, ancak kalorisi çok düşük olan salatalık ve yeşillikleri yiyerek açlığınızı giderebilirsiniz. Düşük kalorili yeşillikleri, diyetlerine dikkat ederken kilo vermek ve formda kalmak isteyenlerin tercihleri   arasında görüyoruz. Açlığı gidermek için istediğiniz kadar yeşillik yiyebilirsiniz.

Sağlıklı Atıştırmalıklar… Gün içinde ani açlık krizlerinizi gidermek için yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar taşıyorsanız; Sadece midenizden memnun olmakla kalmayacak, sağlığınızı da tehlikeye atmayacaksınız. Cips, çikolata, tost gibi sokakta kolayca bulabileceğiniz sağlıksız yiyecekler yerine ceviz, badem, elma gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmelisiniz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir