A VİTAMİNİ NEDİR?

A vitaminin vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlev gösterebilmesi için ihtiyaç duyduğu en temel vitaminler arasında yer almakta ve kesinlikle düzenli olarak alınması gerekmektedir. Her ne kadar yağda çözünebildiği için vücudumuzda onu saklamak mümkün olsa dahi, bu yedek kaynakların da bir süre sonra tükeneceğini unutmamak gerekiyor. A vitamini nedir veya nerelerde bulunur diyenler için gerekli bilgilendirmeleri yazımızda bulabilirsiniz.a vitamini, a vitamininin faydaları, a vitamini nelerde vardır

A vitaminini almak için özellikle havuç yemek gerektiğine dair bir inanış olsa dahi, aslında meyve ve ya sebzelerden aldığımız A vitamininin hayvansal besinlerden aldığımıza göre daha verimsiz olduğunu öncelikle belirtilmesi gerekmektedir. Zira hayvansal gıdalardan elde edilmiş olan A vitamini direkt olarak vücudumuz tarafından kullanılabilir ve bu sayede herhangi bir dönüştürme işlemine gerek kalmayabilir. Bitkilerden alınan A vitamini ise aslında karoten maddesi olarak vücudumuza girer ve yalnızca gerekli anlarda A vitaminine çevrilmektedir. Lakin karotenin tümünün A vitaminine dönüşememesi nedeniyle bu sürecin biraz daha uzayabildiğini söylenebilir. Eğer bu vitamini hayvansal gıdalardan almak istiyorsanız özellikle ciğer tüketimine başlamanız gerekmektedir. Vitaminlerin genellikle karaciğerde depolanmaları ile karaciğeri adeta bir vitamin deposu haline getirmektedir. Bunun yanında yağı bol balıklar ile yağlı süt ve diğer süt ürünleri de A vitamini bakımından oldukça zengindir. Sebzelerde ise havuç, domates, patates, lahanada en yüksek oranda bulunuyor fakat karotenlerin zarar görmemesi için bunları tercihen ya buğulama ile pişirmek ya da çiğ olarak tüketmek gerekmektedir.

A vitaminin en önemli görevi ise gözlerimizin işlev göstermesini sağlamaktır. A vitamini eksikliğinin kısa süreli halinde önce gece körlüğü başlayabiliyor fakat çok uzun vadeli eksikliklerde ise körlüğe kadar giden sonuçlar doğabilir. Bunun yanında deri ve kemikler de A vitamini desteğine ihtiyaç duyan bölgelerimiz arasında bulunmaktadır. Bağışıklık sistemimizin de A vitamini ile akyuvar üretiminde bulunması nedeniyle hastalıklardan korunmada en az C vitamini kadar gerekli olduğu aşikardır. A vitamini eksikliğinde en fazla dikkatinizi çekecek olan şeyler genellikle kurumuş deri ile sürekli yorgunluk ve saç dökülmesine sebep olmaktadır. Özellikle herkeste aynı belirtilerin aynı şekilde görülmeyeceğini de belirtmek gerekiyor. Fakat dikkatli olunması gereken bir diğer konu ise A vitaminini çok fazla miktarlarda almak da pek çok hastalığa davetiye çıkarabilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir